Nilüfer’de 19 Mayıs kutlaması çelenk sunma töreni ile başladı

Y.YÖNETİM 19 Mayıs 2022 15:30
Videoyu Aç Nilüfer’de 19 Mayıs kutlaması çelenk sunma töreni ile başladı
A
a
Nilüfer’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan çelenk sunma töreni ile başladı. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem “Cumhuriyetimizin kuruluşu yolunda 103 yıl önce başlayan hikayemiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere bıraktığı mücadele ruhu ve cesareti ile devam ediyor” dedi.

    Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık yolunda başlattığı mücadelenin simgesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Nilüfer’de çelenk sunma töreni ile başladı.
    Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız, önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı Mustafa Bozbey, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşların katıldığı tören Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde yapıldı.      
    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından katılımcıların hep birlikte Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini seslendirdiği törende, ilk konuşmayı Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem yaptı. 19 Mayıs 1919 gününün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu hatırlatan Başkan Erdem, “Emperyalist devletlerin Anadolu’yu işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı o günü, Atatürk Türk gençliğine armağan etmiştir. Çünkü, gençlik cesarettir, umuttur ve bütün devrimler o cesaretin eseridir. Türkiye Cumhuriyeti işte o cesarete, o ruha emanet edilmiştir. 103 yıl önce başlayan hikayemiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere bıraktığı mücadele ruhu ve cesareti ile devam ediyor. Türk gençliğinin emanetine her zaman sahip çıkacağını biliyoruz” dedi.
     Başkan Erdem’in ardından konuşan Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele ateşini başlattığı ve gençlere emanet ettiği gündür, bu mücadele Anadolu topraklarında asla bitmedi ve bitmeyecektir” dedi. 
    Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca ise; “Anadolu’nun ihanete uğradığı en zorlu dönemde,103 yıl önce yakılan meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Bu emaneti, demokrasi ile taçlandırmak bizlerin en önemli görevi. Anadolu’nun gördüğü, halkın gönlündeki tek gerçek tahtın sahibi olan Atatürk de ebedi olarak yaşayacak” dedi.
    CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nda ifade ettiği uyarıların günümüzde gerçekleştiğini belirterek, “Sanki o günlerden, bugünleri gördü ve bu hitabı yazdı. Bugün rehber edinmemiz gereken yerler, dara düştüğümüzde bakmamız gereken yerler o cümlelerdir” diye konuştu. 
    CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayış oğlu ise, “Mazlum halklara örnek olan, emperyalizme diz çöktüren o onurlu mücadelenin yıl dönümünde, o günlere dönüp baktığımızda cumhuriyet ilkeleri ve Atatürk’ün devrimlerinden geri adımlar atılmış olabilir. Ancak yeter ki o günkü azimle, umudumuzu kaybetmeden bir çift mavi gözün ışığında Anadolu’yu karış karış dolaşarak mücadeleyi sürdürelim. İnanıyoruz ki ikinci yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız ve Atatürk’ün söylediği çağdaş medeniyet seviyesini aşan güçlü bir ülke olacağız. Hepimizin bayramını bu düşüncelerle kutluyorum” dedi.

Nilüfer’de 19 Mayıs coşkusu

Nilüfer Belediyesi’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri binlerce kişiyi bayram coşkusunda buluşturdu. Gençlere seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “En umutsuz zamanlarda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni hatırlayın” dedi. Can Bonomo ve Sattas konseri ise coşkuyu zirveye taşıdı.


    Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’un 103. yıl dönümü, Nilüfer’de büyük bir coşkuyla kutlandı. 
    19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda düzenlenen yürüyüşle başladı. Yürüyüş öncesi Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, spor ve kardeşliğin yaşatılması adına Nilüfer Belediyespor’un bisiklet sporcularına Mudanyalı sporculara teslim etmeleri için meşale verdi. Sporcular da bu meşaleyi Nilüfer-Mudanya sınırında sporculara teslim edip onların meşalesini aldı. 
    “Bugün yarın ve daima gösterdiğin yolda yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen yürüyüşe, her yaştan binlerce vatandaş katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri,  gençler ve çok sayıda vatandaşla birlikte marşlara eşlik ederek yürüdü. 
    Coşku içinde geçen yürüyüş Nilüfer Belediyesi Halk Evi önünde sona erdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalar ise, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nden Berre Kargılı ve Kıvanç Gümen, gençler adına konuşma yaptı. Kargılı ve Gümen gelecek için umutlu olduklarını belirterek “Umutsuzluğa kapılmadan, korkmadan, korkularımız olsa bile yılmadan, üzerimize yığılan tüm bu kalıpları yıkarak omuz omuza verirsek altından kalkamayacağımız hiçbir şey kalmayacak” diyerek çağrıda bulundular. 
    Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de konuşmasına gençlerin bayramını kutlayarak başladı ve “2 yıl aradan sonra bayramımızı alanlarda sizlerle birlikte kutlamak çok güzel” dedi. 19 Mayıs’ın çok değerli bir sembol olduğunu kaydeden Başkan Erdem, “19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basışıyla bizim Kurtuluş Savaşı’mız da fiilen başlamıştır. O nedenle 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda en önemli dönüm noktalarından biridir. Ve Atatürk, mücadele ruhunun şahlandığı, Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı o günü, Türk gençliğine armağan etmiştir. Çünkü, gençlik cesarettir, umuttur. Ve bütün devrimler o cesaretin eseridir. Türkiye Cumhuriyeti işte o cesarete, o mücadele ruhuna emanet edilmiştir” dedi.
    Bugün ülkemizin siyasi ve ekonomik durumuna bakınca gençlerin umutsuzluğa kapılıp geleceklerini yurtdışında aradıklarını vurgulayan Başkan Erdem, sözlerini şöyle tamamladı; “Biliyorum yaşam koşulları hepinizi çok zorluyor. İş arıyorsunuz, aş arıyorsunuz ama kapılar birer birer yüzünüze kapanıyor. Bu ülkede umut bulamayan gençlerimiz başka ülkelere gidiyorlar. Ama en umutsuz zamanlarda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni hatırlayın. Atatürk yıllar öncesinden bugünleri görerek siz gençleri uyardı ve bir vazife verdi. O vazife için muhtaç olduğunuz gücü nerde bulacağınızı da söyledi. Hatırlıyor musunuz, geldikleri gibi giderler demişti. Bugün de gidecek olan siz değilsiniz. Bizler Atatürk’ün devrimlerinin izinde, gençlerimizle omuz omuza bir çift mavi gözün ışığında aydınlık yarınlara yürüyoruz. Gençliğin özgürlük ruhuna, cesaretine, umut ve mücadele gücüne güveniyoruz.”
    Nilüfer’deki kutlamalar Sattas grubunun konseri ile devam etti. Grup üyeleri seslendirdikleri parçalarla alanı dolduranlara bayram coşkusunu yaşattı. Gecenin ikinci bölümünde de sevilen sanatçı Can Bonomo sahneye çıktı. Sevilen sanatçı şarkılarıyla gençlerin coşkusunu zirveye taşıdı. 


 
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat