Elektra Elektronik yerli üretim raylı sistem trafoları ile demiryolu sektörüne güç katıyor

TEKNOLOJİ 22 Eylül 2020 12:05
Videoyu Aç Elektra Elektronik yerli üretim raylı sistem trafoları ile demiryolu sektörüne güç katıyor
A
a
Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak ve orta gerilim trafo ile reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, transformatör üretimi ile demiryolu sektöründe de önemli rol oynuyor. 23 Eylül Demiryolu Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, Türkiye demiryolu endüstrisinin öneminin ve gücünün gündeme geldiği bugünlerde Elektra Elektronik olarak raylı sistem projelerinde kullanılan trafoları ile öne çıktıklarını belirtti. Sektörde Ar-Ge yatırımlarıyla da dikkat çeken bir firma olduklarını ifade eden Şakar, CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun bir şekilde Türk mühendisler tarafından tasarlanarak ülkemizde üretilen ve Türkiye’deki çok sayıda projede kullanılan Elektra Elektronik transformatörlerinin, hızlı tren konusunda dünyaya referans olan Çin’de de yoğun olarak tercih edildiğini ifade etti.

Bu sene 40. yılını kutlayan köklü bir şirket olarak 6 kıtada 60’a yakın ülkeye yerli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik, Türkiye’de ve dünya genelinde inşaat, elektrik, elektronik, otomasyon, robotik, demir çelik, makine, vinç sanayi, asansör, aydınlatma, sağlık, savunma sanayii ve denizcilik başta olmak üzere pek çok farklı sektörün önde gelen projelerinde enerji kalitesi için hizmet sunuyor. İleri teknoloji transformatörleri ile demiryolu sektöründe de yoğun ilgi gören şirketin raylı sistem transformatör ürün grupları arasında; izolasyon transformatörleri, şebeke ve katener izolasyon trafoları ile teknik bina yükseltici ve indirici trafoları yer alıyor. 

“Türkiye’de üretiyoruz, Çin’e satıyoruz”

23 Eylül Demiryolu Haftası’nda demiryolu projelerine sunduğu yüksek katma değerli çözümleri ile öne çıktıklarını belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, transformatör sektörünün öncü markası olarak ürünlerini Türkiye’de ürettiklerini ve kullanımda olan pek çok vagonun altında trafoları ile yer aldıklarını açıkladı.Şakar, “Sektörümüzde sahip olduğumuz tecrübe ve transformatörlerimizin kalitesi ile hızlı tren konusunda dünyaya referans olan Çin’in de dikkatini çektik.Bu sayede Çin’in demiryolu projelerinde de tercih ediliyoruz. Elektra Elektronik olarak ülkemizdeki demiryolu referans projelerimiz arasında ise Konya-Ankara yüksek hızlı tren hattı, IKZ (Irmak-Karabük-Zonguldak) hattı,İZMİR (Selçuk-Çamlık) hattı, EKB (Eskişehir-Kütahya-Balıkesir) hattı, SAKA(Samsun-Kalın) hattı, BAME (Bandırma-Balıkesir-Menemen) hattı, GSM-R(Kayseri-Sivas-Çetinkaya) hattı, BAŞKENT RAY hattı, Ankara Kuzey Sincan hattı ile Ankara yüksek hızlı tren bakım merkezi ve Trakya (Edirne-Uzunköprü Tekirdağ-Pehlivanköy) istasyonları yer alıyor” dedi.

“Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla ileriteknoloji ürünler üretiyoruz”

Türkiye’nin yanı sıra Almanya’daşirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofislerinin bulunduğunu söyleyen Şakar,konuşmasına şu şekilde devam etti: “2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla sektörümüzde daha da güç kazandık. Atılım yılı ilan ettiğimiz 2019’da fabrikamızın kapasitesini iki katına çıkararak 10 bin metrekareye ulaştıran bir yatırım gerçekleştirdik. Devlet destekli Ar-Ge projelerimiz ve özkaynaklarımızla yürüttüğümüz çalışmalarımız sayesinde enerji kalitesi alanında ileri teknoloji ürünler üretiyoruz. TÜBİTAK TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) projeleri ile sanayi-üniversite iş birliği çalışmalarını destekliyoruz. Bu projeler neticesinde yakın zamanda ‘Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’ olma sürecini başlatmayı planlıyoruz. Hedefimiz daha güçlü Ar-Ge çalışmaları ile yeni nesil elektronik ürünler üretmek, test ve ölçüm faaliyetlerini kendi bünyemize almak,üretim, depo takibi ve diğer bütün süreçlerimizi buluttan takip etmek. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda Türk markalı elektronik ürünlerin dünya pazarlarındaki hakimiyetini daha da artırmayı amaçlıyoruz. Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip tek firmayız. 6 kıtada 60’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Güney Amerika, Asya Pasifik ve Kuzey Afrika ülkelerini yakın markajımıza almış durumdayız. Hedefimiz ihracat yaptığımız ülke sayısını artırarak ihracat hacmimizi daha da büyütmek”.


Türk mühendisler tasarlıyor, Avrupa standartlarına üretilerek dünyaya satılıyor

Hareket eden trenin sinyalizasyon sisteminin besleme ünitelerinde kullanılan trafolar,Elektra Elektronik’in Türk mühendisleri tarafından ülkemiz sınırları içinde tasarlanarak üretiliyor. Yüksek manyetik geçirgenlikli demir nüve, isteğe göre bakır veya alüminyum sarım, düşük kayıp, yüksek verim, maksimum izolasyon seviyesi, sessiz çalışma ve neme karşı koruma için vakumda vernikleme gibi özellikleriyle öne çıkan Elektra Elektronik transformatörleri, CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi altında üretiliyor. İleri teknoloji ile üretilen Elektra Elektronik transformatörleri yüksek ürün kalitesi ile dünya genelinde pek çok farklı sektörde enerji kalitesi,besleme ve kompanzasyon ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

ElektraElektronik Hakkında

Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, 40 yıl önce İstanbul’datransformatör (trafo) üretmek amacıyla kuruldu. Transformatör üretimi ve enerjikalitesi alanındaki çalışmaları ile yıllar içinde hızlı büyüme gösteren Elektra Elektronik, 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkmayabaşladı. Trafo sektöründeki öncü ürünlerine ek olarak 2015 yılından itibarenileri teknoloji elektronik ürünlerin üretimine ağırlık veren şirket, günümüzdetransformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniğiçözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmetveriyor. Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleriüreten Elektra Elektronik, enerji kalitesi alanında dünyaya ileri teknolojiçözümler sunuyor. 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli trafo ve elektronikürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik’in Türkiye’nin yanı sıraAlmanya’da Elektra GmBH şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleribulunuyor. Elektra Elektronik ürünleri ve çözümleri ile Türkiye’de havalimanı,raylı sistemler, şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra yurtdışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresive Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projeye katma değer sunuyor.2016-2018 yılları arasında hızlı tren projeleri kapsamında istasyonlardakielektrik panolarının uygulamasını gerçekleştirmesi sonucunda önemli bir sıçramayaşayan şirket, son 4 yılda büyüme ortalamasını yüzde 20’ler seviyesineçıkardı. Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla2019 yılını “Atılım Yılı” ilan eden Elektra Elektronik, İstanbul Esenyurt’takurulu fabrikasında üretim hattını büyüttü. Yeni yatırımı ile fabrikakapasitesini ikiye katlayan şirket, 10 bin metrekare kapalı alana sahipyenilenen üretim hattında Ar-Ge çalışmalarına ivme kazandırıyor. TÜBİTAKortaklı projelere yoğunlaşarak sanayi-üniversite işbirliği projeleri geliştirenşirket, 2020 yılında “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi” kurulum sürecinibaşlatmayı planlıyor. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranıaçısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firmasıkonumunda olan Elektra Elektronik, Türkiye’de kendi sektöründe Amerika’yaihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektöründe tek firma. Yeniyatırımıyla birlikte ihracat pazarlarına Amerika’yı da ekleyen ElektraElektronik, 2020’de Güney Amerika, Asya Pasifik ve Kuzey Afrika ülkelerine deaçılmayı hedefliyor. 2020’de toplam ihracat oranını yüzde 70’e çıkarmayıplanlayan Elektra Elektronik, 40. yılını kutlayacağı 2020 yılında dünya markasıolma yolunda daha da emin adımlarla ilerlemeye hazırlanıyor.

KAYNAK: İnomist İletişim
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Yerelden Evrensele