Accor Otel Grubu'nun 2020 yılı ilk yarı geliri 917 milyon avro oldu

TURİZM 6 Ağustos 2020 16:14
Videoyu Aç Accor Otel Grubu'nun 2020 yılı ilk yarı geliri 917 milyon avro oldu
A
a
Dünyanın öncü otel gruplarından Accor Otel Grubu’nun 2020’nin ilk yarısındaki konsolide geliri, COVID-19’un olumsuz etkilerine rağmen 917 milyon avro oldu. Grup portföyündeki 747.805 odayı temsilen 5099 otele sahip ve devam eden 206.000 oda kapasiteli projeleri ile organik olarak büyümesini sürdürmektedir.

FRANSA merkezli Avrupa’nın en önde gelen otel zinciri Accor Otel Grubu’nun, 2020 yılının ilk yarısındaki konsolide geliri, global çaptaki COVId-19 salgınına bağlı olarak, 2019'un ilk yarısına kıyasla %52,4 düşüşe rağmen 917 milyon avro oldu. Salgına rağmen Accor Otel Grubu, 12,000 oda ile 86 oteli hizmete açarak organik büyümesini sürdürdü. Haziran 2020 itibariyle, grubun portföyünde 747.805 oda (5099 otel) ve hazırlanmakta olan 206.000 odası (1197 otel) bulunuyor. 3 Ağustos itibariyle, Grup otellerinin %81'i açılmış durumda.

Yeni işletmelerde 46 milyon avro gelir


Accor Otel Grubu, yeni işletmeler bazında (konsiyerj hizmetleri, lüks ev kiralamaları, lüks otel konaklamalarının özel satışları ve oteller için dijital hizmetler) 2020 Haziran ayı sonunda benzer bir bazda %40,5 düşüşle 46 milyon avro gelir elde etti.
Grubun 2020 Haziran sonu itibariyle konsolide net borcu, 31 Aralık 2019 tarihindeki 1.333 milyon avroya karşılık 1.092 milyon avro oldu. Bu düşüşte esas olarak Orbis'in 2020 Mart ayı başında 1,06 milyar avro fiyatla elden çıkarılması ve Accor'un genel merkezinin bir varlık olarak sınıflandırılmasından kaynaklanıyor.
Krizin ilerlemesiyle beraber Accor Oteller Grubu da hasarı en aza indirebilmek için acil bir tasarruf planını hayata geçirdi. Haziran sonu itibariyle yüzde 60’ı tamamlanan, 60 milyon avroluk genel ve idari (G&A) harcama tasarrufu devreye alındı. Sonraki aşamada ise “hafif varlıklı” (asset light) bir şirket olma yolunda gerekli yol haritası çizildi. Bu sayede de 200 milyon avroluk bir tasarruf öngörülmektedir.

CEO Bazin: Krizin etkilerini sınırlandırdık

Accor Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sébastien Bazin de 2020 mali yılının ilk yarısını değerlendirdi: “Endüstrimizin yaşadığı şok hem şiddetli hem de eşi görülmemiş düzeyde. Aldığımız tedbirlerle grubumuzun son yıllardaki transformasyonu, sağlam finansal yapısı ve çalışanlarımızın özverisi sayesinde krizin etkisini sınırlamayı başardık. Krizin zirve noktasını geride bırakmış olabiliriz ancak toparlanma süreci kademeli olacak. COVID-19 krizi öncesinde başlamış olduğumuz tamamen ‘Asset Light’ iş modelline geçiş sürecini tamamlamalıyız. Bu değişim Covid-19'un da ötesinde bir önem taşımaktadır. Accor daha basit, daha yalın, daha çevik ve hatta sahaya daha yakın olmalıdır. Bu girişimler sektör liderliğimizi genişletmemize, karar verme sürecimizi daha verimli hale getirmemize ve toparlanmamızı hızlandırmamıza olanak sağlayacaktır. Tüm bu süreç şeffaflık içinde ve değerlerimize sadık kalınarak hayata geçirilecektir.”Accor hakkında

Accor, 110 ülkedeki 5000 otel, resort ve rezidansta benzersiz ve anlamlı deneyimler sunan dünya lideri artırılmış bir misafirperverlik grubudur. Lüksten ekonomiye rakipsiz bir marka portföyüne sahip olan Accor, 50 yıldan fazla bir süredir misafirperverlik becerisi sunmaktadır. Konuklarına konaklamanın ötesinde deneyimler yaşatan Accor yiyecek ve içecek, eğlence, sağlık ve ortak çalışma markalarıyla yaşamanın, çalışmanın ve eğlenmenin yeni yollarını sunmaktadır. İş performansını artırmak için Accor’un iş hızlandırıcıları portföyü, konukseverlik dağıtımını, operasyonları ve deneyimi güçlendirmektedir. Konuklar ayrıca, dünyanın en çekici otel sadakat programlarından birine ALL Accor Live Limitless’e erişim sağlayabilmektedir.

Accor, sürdürülebilir değer yaratmaya derinden bağlıdır ve dünyaya ve topluma sürdürülebilir kazandırmada aktif bir rol oynamaktadır. Planet 21 – Acting Here olumlu bir misafirperverlik deneyimi için çaba sarf ederken, bağış fonu olan Accor Solidarity (Accor Dayanışma), mesleki eğitim ve istihdama erişim yoluyla dezavantajlı grupları güçlendirmektedir.

Accor SA, Euronext Paris Menkul Kıymetler Borsası'nda (ISIN kodu: FR0000120404) ve ABD'deki OTC Piyasasında (Ticker: ACRFY) halka açık olarak listelenmiştir. Daha fazla bilgi için accor.com adresini ziyaret edebilir ya da bizi Twitter ve Facebook'ta takip edebilirsiniz.

 KAYNAK: Hill + Knowlton Strategies
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Yerelden Evrensele