Üniversiteli gençler ‘Gönüllü Kan Bağışçısı’ olacak

ŞEHİR 20 Ocak 2020 12:06
Üniversiteli gençler ‘Gönüllü Kan Bağışçısı’ olacak
-A +A

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Türk Kızılay arasında imzalanan protokol ile üniversitede eğitim gören gençlerin gönüllü kan bağışçısı olması için çalışmalar yürütülecek.
Türk Kızılay, üniversiteli öğrencilerin kan bağışı konusunda bilinçlendirilmesi ve kan bağışı sayısının arttırılması amacıyla Bursa Uludağ Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokole BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Türk Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan ve Güney Marmara Kan Alma Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır imza attı. Yapılan işbirliği anlaşması çerçevesinde 2019-2020 Bahar Yarı Yılı’nda tüm üniversite öğrencilerine kan bağışının önemi 40 dakikalık dersler ile anlatılacak. Aynı zamanda yıl içerisinde iki kurumun ortak düzenleyeceği programlarda gençlere Türk Kızılay’ı ve yürüttüğü çalışmalar detaylı bir şekilde aktarılacak.
 
KIZILAY BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ
Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Türk Kızılay’ın ülkenin gözbebeği kurumlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Protokol ile kan bağışı ve bu bağış konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürüteceklerini aktaran Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Öğrencilerimiz başta olmak üzere toplumu kan bağışı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapacağız. Önümüzdeki yarıyıl içerisinde mevcut tüm öğrencilerimize 40 dakikayı aşmayacak derslerde Kızılay’ın kan bağışı ve diğer faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Sonraki süreçte ise yeni kayıt öğrencilere ve hazırlık sınıflarında yine Kızılay konusunda bilgiler vereceğiz. Kurumun üniversitemizdeki faaliyetlerini kolay bir şekilde yürütebilmesi için, birim yöneticilerinin temin edilmesi, planlamaların ve programların yapılabilmesi için kolaylıklar sağlayacağız. Protokole destek olan ve katkı veren herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
4 İLDEKİ KAN İHTİYACININ YÜZDE 97’SİNİ KARŞILIYORUZ
Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Türkiye’nin en kalabalık ve büyük üniversitelerinden birisi olduğunu vurguladı. Protokole destek veren BUÜ Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz’a teşekkür eden Şube Başkanı Davut Gürkan; “Öğrencilerimizin kan bağışı noktasında duyarlılığının arttırılması, hocalarımızın bu konudaki işbirliğiyle ve bizlere gösterecekleri destekler ile ayrı bir anlam kazanacaktır. İmzaladığımız protokol bizim için büyük bir önem taşıyor. Bursa ölçeğinde baktığımız zaman; Bölge Müdürlüğü olarak Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bursa dahil olmak üzere toplam 67 hastanenin yüzde 97’lik kapasitesini karşılıyoruz. Bu çalışmalar içerisinde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bizlere çok önemli katkıları oluyor. Bunun için tüm yöneticilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah işbirliği protokolü ile 2006 yılından itibaren yürüttüğümüz faaliyetlerimiz güzel bir ivme kazanacaktır” şeklinde konuştu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
ULUTEK'ten firmalara 2 aylık kira desteği

ULUTEK'ten firmalara 2 aylık…

12:39 - 24 Mart 2020
ŞEHİR
İşte Limak Enerjinin çalışma saatleri

İşte Limak Enerjinin çalışma…

18:38 - 24 Mart 2020
ŞEHİR
DOSABSİAD Yönetimi işletmelerinden işçi çıkarmayacak

DOSABSİAD Yönetimi…

10:19 - 23 Mart 2020
ŞEHİR
DOSABSİAD Başkanı Çevikel 'Açıklanan paket umut verici'

DOSABSİAD Başkanı Çevikel…

21:14 - 18 Mart 2020
ŞEHİR
Limak Enerji'den Korona'ya karşı online hizmet

Limak Enerji'den Korona'ya…

10:52 - 19 Mart 2020
ŞEHİR
Limak Enerji'den Korono Virüsü Önlemi

Limak Enerji'den Korono…

14:01 - 13 Mart 2020
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti