NİLÜFER’DEKİ KATILIMCILIK SÜREÇLERİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi için faaliyet gösteren TÜSEV, kamu-STK iş birliği uygulamaları ile adından sıkça söz ettiren Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını yerinde inceledi.

ŞEHİR 4 Temmuz 2019 12:02
NİLÜFER’DEKİ KATILIMCILIK SÜREÇLERİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
-A +A

STK’lar için destekleyici bir yasal ve mali ortam oluşturulması, STK’lara stratejik ve etkin kaynak aktarımının sağlanması, kamu, özel sektör ve sivil toplum arası iş birliğinin teşvik edilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) Nilüfer Belediyesi’nin bu alandaki çalışmalarını mercek altına aldı. Bu amaçla TÜSEV proje ekibi Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret etti.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum için Elverişli Ortamın İzlenmesi ve Geliştirilmesi Projesi kapsamında yerel yönetim karar alma ve hizmet geliştirme süreçlerinde STK katılım mekanizmaları için temel süreçleri ve standartları tanımlayan bir rehber hazırlamak için çalışmalar yürüten TÜSEV, bu rehberi hazırlarken Nilüfer Belediyesi’nin tecrübelerinden de yararlanacak.
Kamu-STK iş birliği alanında başarılı çalışmaları ile dikkat çeken bir kamu kurumu olarak örnek uygulamaları yerinde incelemek isteyen TÜSEV proje ekibi, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Nilüfer Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hande Koç’tan, sivil toplum örgütleri ile yapılan ortak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Proje ekibi ayrıca Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde, yerleşke üyesi derneklerle bir araya gelerek, Nilüfer Belediyesi’nin katılımcılık uygulamalarını, faydalanıcılardan dinledi.


“NİLÜFER’İN UYGULAMALARI DİKKAT ÇEKİCİ”

TÜSEV proje ekibinden Zeynep Ekin Aklar “13 Haziran’da düzenlediğimiz Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçlerine STK Katılımı Atölyesi’nde, Nilüfer Belediyesi Sivil Toplum İlişkileri Büro Sorumlusu Ali Cenk Algün bizlere bir sunum yaptı. Yapılan sunumda Nilüfer Belediyesi’nin Mahalle Komiteleri, Nilüfer ve Karaman Dernekler Yerleşkesi, Anadolu Arastası gibi projeleri, Sosyal Projeler Kurulu, katılımcı stratejik plan ve kadın dernekleri ile ortak çalışmaları dikkatimizi çekti. Nilüfer Belediyesi tarafından işletilen katılımcılık süreçlerini yerinde incelemek istedik. Bu uygulamaların farklı belediyelere örnek olacağını düşünüyoruz. Gözlemlerimiz arasında belediye içindeki birimlerin birbirleriyle olan uyumlu çalışmaları da bizi oldukça etkiledi. Buradan çantamız dolu dolu ayrılıyoruz” dedi.Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
Dağcılar Ata’yı anmak için yürüdü

Dağcılar Ata’yı anmak için…

11:12 - 13 Kasım 2019
ŞEHİR
NİLÜFER'DE ÜRETEN VE TÜKETEN ARACISIZ BULUŞUYOR

NİLÜFER'DE ÜRETEN VE TÜKETEN…

11:10 - 13 Kasım 2019
ŞEHİR
Kaçak villa yıkıldı

Kaçak villa yıkıldı

12:07 - 13 Kasım 2019
ŞEHİR
Başkan Dündar, Üreticinin Yanında

Başkan Dündar, Üreticinin…

11:57 - 14 Kasım 2019
ŞEHİR
BARIŞIN SESİNİ MÜZİKLE DUYURUYORLAR

BARIŞIN SESİNİ MÜZİKLE…

10:56 - 14 Kasım 2019
ŞEHİR
BESDER’den kalifiye personel sorununu bitirecek hamle

BESDER’den kalifiye personel…

12:53 - 14 Kasım 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti