Fetih Müzesi’nde “Resm-i Mekan” Fotoğraf Sergisi

ŞEHİR 16 Ekim 2019 16:12
Fetih Müzesi’nde “Resm-i Mekan” Fotoğraf Sergisi
-A +A

Bursalı bir fotoğrafçı geçmişte resmedilmiş tarihi mekanları tiyatro oyuncularıyla canlandırarak fotoğrafladı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde açılan fotoğraf sergisi, 10 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Bursalı fotoğrafçı Neslihan Sağır Çetin’in ‘Resm-i Mekan’ adlı kişisel sergisi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde açıldı. Yeşil Türbe, Yeşil Cami gibi tarihi mekanların Osman Hamdi Bey, Jean Leon Gerome, John Frederick Lewis, Rudolf Ernst gibi ünlü ressamlar tarafından yapılmış eserlerinin canlandırılarak fotoğraflandığı sergide 15 fotoğraf bulunuyor. Osmangazi Belediyesi katkılarıyla açılan müzenin açılış konuşmasını Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu yaptı. Hasanoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın selamlarıyla başladığı konuşmasında orijinal bir sergiye geldiklerini vurgulayarak, “Ben sanatçımızı kutluyorum. Fotoğraflara baktığımızda görüyoruz ki, sanki o dönem hayata geçmiş. İşte Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi bu bağlamda da bir kültür boşluğunu doldurmuş oldu. Tarih ve kültür merkezi anlamında bir marka olan müzemiz, marka sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam edecek” dedi.

 

Fotoğrafçı Neslihan Sağır Çetin de bu fikrin nasıl oluştuğundan bahsederek, “2016 yılında Yeşil Cami’yi gezerken tesadüfen ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ resminin Bursa’da yapıldığını öğrendim. Sonra bunu neden bilmediğimizi sorguladım. Bunun bilinirliğini sağlamak için de modellere bire bir aynı kostümleri giydirip fotoğraf çekimi yapmak oldu. Bunu ilk olarak tiyatrocu arkadaşlarıma ilettim. Tüm fotoğraflarda tiyatrocu arkadaşlarım modellik yaptılar. Aynı kostümler diktirildi. Bir fotoğraf için 2-3 ay uğraştığımız oldu. Antikacılardan o döneme ait malzemeler bulundu. Serginin tamamlanması 3 yılımızı aldı. 3 yıl içinde 40 resmin fotoğrafı çekildi” ifadelerini kullandı.

 

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin açıldığı ilk zaman serginin burada olmasını planladığını vurgulayan Çetin, “Bu projeye müzeye yakışırdı. İlk olarak serginin doğduğu yer önemliydi. Bursa’mız için hayırlı olsun. 10 Kasım’a kadar açıktır ve isteyen dilediği zaman gezebilir. Müzenin ücretsiz bölümünde yer almaktadır” diye konuştu.

 

Serginin açılışını Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye eski Başkanı Erdem Saker ve fotoğraf sanatçısı Neslihan Sağır Çetin birlikte yaptı.

 

Kaynak: Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
Evlerde enerji tüketimi yüzde 17 arttı

Evlerde enerji tüketimi yüzde…

10:29 - 1 Mayıs 2020
ŞEHİR
Hastanelere su takviyesi

Hastanelere su takviyesi

10:43 - 28 Nisan 2020
ŞEHİR
Bursa Covid-19 için nefes olacak

Bursa Covid-19 için nefes…

13:28 - 28 Nisan 2020
ŞEHİR
Petronas Türkiye Madeni Yağ Pazarına  Distribütör Ağı ile Örnek

Petronas Türkiye Madeni Yağ…

10:52 - 24 Nisan 2020
ŞEHİR
Karsan’dan Üretime Devam Ediyor

Karsan’dan Üretime Devam…

15:20 - 17 Nisan 2020
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti