Çamur sanata, şehir galeriye dönüyor

AKTÜEL 17 Mart 2020 12:18
Çamur sanata, şehir galeriye dönüyor
-A +A

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ndeki sanatçılar, çamurla modelleme yaparak hazırladıkları rölyeflerle Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösteren figürlerle trafo binalarını süsleyip, Bursa’yı adeta açık hava sanat galerisine dönüştürüyor.

Bursa’nın yeniden yeşille anılan, estetik bir kent olması amacıyla yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokaklardaki görüntü kirliliğinin önüne geçmek için Kent Estetiği Şube Müdürlüğü bünyesindeki sanatçılarla her geçen gün farklı uygulamalara imza atıyor. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kent Estetiği Şube Müdürlüğü bünyesindeki 2 ressam, 1 seramikçi, 2 heykeltıraş ve 1 yardımcı personelin, trafo binaları ve istinat duvarlarına yaptığı resim çalışmalarına şimdi de rölyefler eklendi.

550 yıllık sanat

Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ekibi, rölyef çalışmalarında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ‘Sabrın acı meyvesi’ diye nitelendirdiği Muradiye Külliyesi’ni model olarak seçti. Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösteren, 550 yıllık tarih ve medeniyetin izleri tüm ihtişamıyla gözler önüne seren 2. Murad Türbesi’nin girişteki tavan süslemeleri, çamurla modellendi. 12 köşeli bir yıldız şeklini merkeze alıp sonsuza giden sarmal desenin kesiti rölyef tekniğiyle çamurla modellendi. Daha sonra kalıp alma aşamasına geçilerek polyesterleme işlemi yapıldı. Yaklaşık bir ay süren çalışmanın ardından polyesterin renklendirilmesiyle sanat eseri rölyef ortaya çıktı. Rölyefin uygulanması için yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu SGK binasının kuzeyindeki trafo binası seçilirken, burada yapılan bakım onarım çalışmalarının ardından Osmanlı’nın sanatsal tüm izlerini taşıyan rölyef, duvara monte edildi. Düne kadar görüntü kirliliğine neden olan trafo binası, Bursa’ya değer katan bir sanat eserine dönüştü.

Kaynak: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
AKTÜEL
Bursa, turizmde pandemi sonrasına hazırlanıyor

Bursa, turizmde pandemi…

14:17 - 22 Mayıs 2020
AKTÜEL
Pandemi sürecinin yıldızı ‘Orkestra’

Pandemi sürecinin yıldızı…

12:03 - 24 Mayıs 2020
AKTÜEL
Tiyatrocular tanıtıyor, okurlar kazanıyor

Tiyatrocular tanıtıyor,…

16:06 - 16 Mayıs 2020
AKTÜEL
Yaban mersinleri Bursa’da filizleniyor

Yaban mersinleri Bursa’da…

14:07 - 9 Mayıs 2020
AKTÜEL
65 yaş üstü vatandaşlara Ramazan tebriği

65 yaş üstü vatandaşlara…

14:59 - 5 Mayıs 2020
AKTÜEL
Evin Yıldızı Sen Ol

Evin Yıldızı Sen Ol

09:43 - 6 Mayıs 2020
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti