BURSA’NIN EN LEZZETLİ FESTİVALİ

ŞEHİR 17 Haziran 2019 12:54
BURSA’NIN EN LEZZETLİ FESTİVALİ
-A +A

Hasanağa enginarı üretiminin desteklenmesi ve tanıtımı amacıyla bu yıl 12’incisi düzenlenen Hasanağa Enginar Festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. 

Çeşitli atölyelerin düzenlendiği, doğrudan üreticinin enginar satışı yaptığı ve yöresel ürünlerin satıldığı festivale Bursa’nın dört bir yanından katılım oldu. Festivale katılan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de stantları gezerek üreticiyle sohbet etti. 

Festivale katılan üretici ve vatandaşlara seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Bizim bu festivali yapmaktaki amacımız, enginarın daha fazla üretilmesi, ekonomiye, Hasanağa’daki çiftçilerimize daha çok kazanç sağlamasıydı. Şimdi görüyoruz ki Hasanağa’nın meşhur enginarı, bu festivalle daha çok tanındı, bir marka haline geldi. Aldığımız bilgiler, çabalarımızın çok güzel sonuçlar verdiğini gösteriyor. Hasanağa’da enginar üretimi her geçen yıl artıyor, talepte de büyük artış var. Enginarı sadece taze olarak değil, işleyerek satanların da sayısı arttı. Hasanağalı enginar üreticilerinin yüzlerinin gülmesi bizi de mutlu ediyor. Üreticiler bu yıl da verimden memnun. Dileğimiz, üreticimizin son derece sağlıklı olan bu ürünü sofralarımızla daha çok buluşturması” diye konuştu.

EN LEZZETLİ ENGİNARLI YEMEKLER SEÇİLDİ  


Fesitvalde En Leziz Enginar Yemekleri Yarışması yapıldı, ve En İyi Enginar Üreticisi seçildi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in de yer aldığı yemek yarışması jürisi,  her iki yarışmada da en iyiyi seçmek için titiz bir değerlendirme yaptı. Enginar ile yapılan 17 lezzetli yemeğin değerlendirildiği yarışmada “gizli tat” adını verdiği enginarlı tatlısıyla Ayşe Çandar birinci, yufkalı enginar dolması ile Fatma Sevinç ikinci, sarmalı enginar dolması yemeği ile Sümeyra Çakmak üçüncü seçildi.

En İyi Enginar Yetiştiriciliği Yarışmasında da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Nilüfer Belediyesi yetkililerinin Hasanağa’daki enginar tarlalarındaki saha tespitleri sonucu; Süleyman Uludağ birinci, Kadir Işık ikinci, Mehmet Erken üçüncü oldu. Her iki yarışmaya katılan ve dereceye girenlere ödülleri, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları Dr. Sibel Özer, Engin Yener ve Remzi Çınar tarafından verildi.

Nilüfer Belediyesi’nce sağlanan servis araçlarıyla Bursa’nın çeşitli yerlerinden gelen festival katılımcıların ve Hasanağalılar’ın gün boyu eğlendiği festival, yarışma ve konuşmaların ardından Nilüfer Belediyesi Halk Dansları gösterisi ve Nilüfer Belediyesi Roman Orkestrası konseri ile renklendi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
Perilerden farklı galibiyet

Perilerden farklı galibiyet

19:33 - 7 Aralık 2019
ŞEHİR
YILIN YAZARI NEZİHE MERİÇ ETKİNLİKLERİ SEMPOZYUMLA SONA ERDİ

YILIN YAZARI NEZİHE MERİÇ…

20:32 - 7 Aralık 2019
ŞEHİR
Zihinler sloganlara teslim olmuş

Zihinler sloganlara teslim…

14:28 - 9 Aralık 2019
ŞEHİR
Hatice Kübra coşkuyla karşılandı

Hatice Kübra coşkuyla…

15:10 - 9 Aralık 2019
ŞEHİR
Nilüfer’de öğrencilere ücretsiz çamaşır yıkama imkânı

Nilüfer’de öğrencilere…

12:22 - 9 Aralık 2019
ŞEHİR
Kadın dernekleri Bursa’nın yerel lezzetlerini öğreniyor

Kadın dernekleri Bursa’nın…

12:17 - 9 Aralık 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti