Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Sesi BTSO ile Daha Güçlü

BTSO 30 Eylül 2019 15:23
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Sesi BTSO ile Daha Güçlü
-A +A

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın (BBDSO) konserleri için kullandığı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yer alan Osmangazi ve Orhangazi salonlarındaki akustik altyapıyı yeniledi. Salonların çok amaçlı kongrelere ev sahipliği yapması için tasarlanması nedeniyle orkestra konserlerinde oluşan akustik yalıtım zaafiyetini, akustik kabuk sistemleri ile çözüme kavuşturan BTSO, salonları BBDS Orkestrası’nın kullanımı ve Bursalı sanatseverlerin hizmetine sundu.

Bursa’nın ekonomik gelişimi için çalışmalarına ara vermeden devam eden BTSO, sosyal sorumluluk alanında da önemli projelere destek veriyor. BTSO, Bursa Filarmoni Derneği ile birlikte Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konser verdiği Merinos AKKM’deki Osmangazi ve Orhangazi salonlarındaki akustik altyapıyı yeniledi. BTSO tarafından yaptırılan ‘Akustik Kabuk’ tanıtımı için “BTSO Katkılarıyla Sesimiz Daha Güçlü” sloganıyla Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Filarmoni Derneği (BFD) Başkanı Ömer Kızıl, BFD Başkan Yardımcısı Mehdi Kamruz, BBDSO Müdürü Zeycan Kaya, BDDSO yönetimi ve sanatçıları ile BFD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“TÜRKİYE’NİN EN İYİ SALONLARINDAN BİRİ OLDU”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak şehrin ekonomisini güçlendirmenin yanı sıra eğitim, kültür ve sanat alanında önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Gelişmiş şehirlerin sanayi ve ticari imkanları kadar kültürel ve sanatsal çehresiyle de ön planda olduğunu belirten Başkan Burkay, “Bu bakış açısıyla Bursa’yı üretim ve ihracatta olduğu gibi kültür ve sanatta da ileriye taşıyacak projelere öncelik vermeye devam ediyoruz. Kısa süre önce 6. Uluslararası Yedi-i Velayet Yedi Vilayet Kısa Film Festivalimizi gerçekleştirdik. Bugün de bu salonda, Türkiye’nin en önemli kongre ve kültür merkezlerinden birinde önemli bir çalışmayı gerçekleştirdik. Bursa Filarmoni Derneğimizin çağrısı üzerine Osmangazi ve Orhangazi salonlarındaki akustik altyapıyı yenileyerek, orkestramızın ve Bursalı sanatseverlerimizin hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Burası artık sadece fiziki olarak değil, akustik açıdan da Türkiye’deki en iyi salonlardan biri oldu. Böyle bir fırsatı bizlere verdiği için değerli dostum Ömer Kızıl’a da teşekkür ediyorum.” dedi.

BURSA FİLARMONİ DERNEĞİ’NDEN TEŞEKKÜR

Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Türkiye’deki 6 devlet senfoni orkestrasından biri olduğunu söyledi. Bursa’daki orkestranın en başarılı ve en çok biletli seyirciye sahip orkestra olduğunu belirten Kızıl, “Devletimiz, Büyükşehir Belediyesi, BTSO, Bursa Filarmoni Derneğimiz ve Bursalı sanatseverlerin destekleriyle Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası kentimizin önemli bir markası oldu. Devlet sanatçılarından oluşan 80 kişilik bir ekibimiz var. Yılda 750 biletli seyirci ortalamasıyla, 30’dan fazla konser düzenliyoruz. Merinos AKKM’deki Osmangazi ve Orhangazi salonlarını Büyükşehir Belediyemiz bizlere tahsis etti. 8 yıldan beri konserler burada yapılıyor. Ancak bir eksiğimiz vardı. Sağolsun BTSO bin 850 kişilik Osmangazi ve 850 kişilik Orhangazi salonlarını akustik kabukla yeniledi. Bu düzenlemeyle birlikte seyircimize sesimizi çok daha iyi duyuracağız. Destekleri için BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’a teşekkür ediyorum.” dedi.

KONSERLER İÇİN ULUSAL ÇAPTA TANITIM ATAĞI

9 yıldan bu yana Bursa Filarmoni Derneği Başkanlığı görevini yürüttüğünü kaydeden Kızıl, yeni sanat sezonundaki konserlerin tanıtımlarını ulusal çapta yaptıklarını belirterek, “İlk geldiğimizde yılda 65-70 biletli seyirciye sahipken şu an bunu 10 kattan fazla artırmayı başardık. 2019-2020 sanat dönemindeki konserlerimiz 3 Ekim’de başlıyor.” dedi.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Zeycan Kaya, bir şehirde bir orkestranın ayakta kalabilmesi için sivil toplum desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Akustik kabuk çalışmasının bunun önemli bir örneği olduğunu kaydeden Kaya, BTSO ve Bursa Filarmoni Derneği’ne teşekkür etti.

 

AÇILIŞ KONSERİ 3 EKİM’DE

Öte yandan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın sezon açılış konseri ise 3 Ekim 2019 Perşembe günü saat 20.00’de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
 

Kaynak: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)

Kurumsal İletişim Birimi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
BTSO
BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gelecek’ Protokolü

BTSO ve Anadolu Sigorta’dan…

15:23 - 10 Temmuz 2020
BTSO
HOSAB’lı Sanayicilere Enerji Verimliliği ve Yalın Dönüşüm Semineri

HOSAB’lı Sanayicilere Enerji…

15:10 - 11 Temmuz 2020
BTSO
Bursa Valisi Yakup Canbolat BTSO’yu Ziyaret Etti

Bursa Valisi Yakup Canbolat…

12:34 - 8 Temmuz 2020
BTSO
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu BTSO Haziran Ayı Meclisinin Konuğu Oldu

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu…

10:16 - 1 Temmuz 2020
BTSO
İlk 250 Büyük Firma Araştırmasında Başvuru Süreci Başladı

İlk 250 Büyük Firma…

12:30 - 27 Haziran 2020
BTSO
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Kadın Girişimcilerle Bir Araya Geldi

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk…

14:48 - 17 Haziran 2020
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti