Bursa AB Bilgi Merkezi’nden ‘Avrupa Günü’ Etkinliği

AB-EU 10 Mayıs 2018 15:47
Bursa AB Bilgi Merkezi’nden ‘Avrupa Günü’ Etkinliği
-A +A

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa AB Bilgi Merkezi, ‘Avrupa Günü’ kapsamında Uludağ Üniversitesi işbirliğinde “AB ve Türk Hukukunda Sığınmacıların Yerel Entegrasyonunda Güncel Tartışmalar" konulu bir panel düzenledi.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri, 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında Türkiye çapında çeşitli etkinliklere imza attı. 1997 yılından bu yana BTSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa AB Bilgi Merkezi de Avrupa Günü etkinlikleri çerçevesinde “AB ve Türk Hukukunda Sığınmacıların Yerel Entegrasyonunda Güncel Tartışmalar” konulu bir panel gerçekleştirdi. Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Uludağ Üniversitesi’nin yanı sıra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve MEF Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

ÜÇ AYRI OTURUM DÜZENLENDİ

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte üç ayrı oturum düzenlendi. Sığınmacı Kavramı ve Yerel Entegrasyon, Sığınmacıların İkamet ve Çalışma Hakkına İlişkin Genel Değerlendirmeler ve Sığınmacıların Sağlık ve Eğitim Hakkı ile Aile Birleşimine İlişkin Genel Değerlendirmeler başlıklarıyla düzenlenen oturumlarda, aralarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) Müdürü Prof.Dr. Sanem Baykal ve TOBB ETÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Tuğrul Arat’ın da yer aldığı birçok akademisyen fikirlerini paylaştı. “AB ve Türk Hukukunda Sığınmacıların Yerel Entegrasyonunda Güncel Tartışmalar" paneli, soru cevap kısmının ardından sona erdi.

 

AVRUPA GÜNÜ

AB’nin kurucularından Robert Schuman’ın 1950′de açıkladığı ve Avrupa ülkelerini tek bir topluluk altında bir araya getirme vizyonunu ortaya koyduğu Schuman Bildirgesi’nin  yıldönümü olan tarih, 1985 yılında Avrupa Günü olarak kabul edilmiştir. Avrupa Günü tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yanında, Türkiye gibi aday ülkelerde de kutlanmaktadır.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
AB-EU
Yabancı öğrenciler BUSMEK'te

Yabancı öğrenciler BUSMEK'te

12:22 - 30 Nisan 2018
AB-EU
AB Bilgi Merkezinden Bursa İş Dünyasına İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

AB Bilgi Merkezinden Bursa İş…

14:28 - 25 Nisan 2018
AB-EU
AB Bilgi Merkezi, 16. Bursa Kitap Fuarı’nda İlgi Odağı Oldu

AB Bilgi Merkezi, 16. Bursa…

10:08 - 30 Mart 2018
AB-EU
BÜYÜKŞEHİR’DEN AB OFİSİNE YENİ BİNA

BÜYÜKŞEHİR’DEN AB OFİSİNE…

17:40 - 9 Mayıs 2016
AB-EU
AB PROGRAMLARI ÇALIŞTAYI

AB PROGRAMLARI ÇALIŞTAYI

10:18 - 6 Mayıs 2016
AB-EU
ULU ŞEHİR'DE ONLİNE EĞİTİM ZAMANI

ULU ŞEHİR'DE ONLİNE EĞİTİM…

17:46 - 11 Şubat 2016
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti